Ako chrániť svoj PC

ochrana pcOchrana počítača je samozrejmosť. Toľko zlých ľudí číha na rôznych koncoch planéty na vašu chybu… ani keby ste neboli pripojení k internet, nemusíte mať istotu, že vás niekto nepoškodí. V tomto článku vymenovávame techniky a ľahké návyky, ktoré sú skúseným užívateľom veľmi dobre známe. Ale čudovali by ste sa, koľko užívateľov je neskúsených, neznalých, alebo jednoducho len pohodlných.

  1. Vždy majte nainštalovaný aktívny a aktualizovaný antivírusový program / malware defender. Bez neho neodhalíte žiadny tichý vírus – respektíve odhalíte ho až keď bude neskoro.
  2. Neotvárajte nevyžiadaný spam v maili, celkovo podozrivú poštu, neznáme súbory, ale nebodaj súbory, ktoré sa tvária, že majú inú príponu.
  3. Používajte novú verziu prehliadača, nevypínajte na nich bezpečnostné nastavenia, blokujte pop-up okná.
  4. Windows neustále aktualizujte. Najnovšie verzie sa už aktualizujú aj bez vášho zásahu. Pretože žiadny operačný systém nie je dokonalý a zlomyseľní hacker radi objavujú diery v systéme – záplaty nepodceňujme.
  5. Nevypínajte firewall. Názory na jeho účinnosť sa síce rôznia, ale firewall vás chráni pred podozrivými pokusmi o manipuláciu vášho počítača na diaľku (a iné).
  6. Nevkladajte svoje osobné údaje na podozrivé webové stránky. V dnešnej dobe užívateľ posiela peniaze hore dole internetom, ale veľa stránok existuje len za účelom podvodu, napríklad tie pishingové sú kladivo na neskúsených užívateľov. Stránka sa dizajnom podobá napríklad na stránku banky, ako by jej z oka vypadla, ale má trochu inú URL… a užívateľ sa chytí, veľmi nepríjemné, a áno, je to už trestný čin.
  7. Vymazávajte svoje vo svojom počítačí medzipamäť (cache) a históriu prehľadávania. Pre istotu.
  8. Nikdy nevkladajte intímne údaje do verejných počítačov. Platí to vlastne aj na váš počítač, laptop a, samozrejme, už aj všetky smartfóny. Cez verejnú wifi vás môže niekto sledovať, a je to také ľahké, že ten dotyčný nemusí byť žiadny skillled programátor, ale len školák, ktorý našiel návod na internete.

Viac podrobných rád napríklad na tejto stránke.